HLAVNI STRANA PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHCESKY KALENDAR AKCI V REGIONU
Středa 31.05.2023Fauna Hradecka [ Fauna ]

Přírodní park Moravice se nachází v kaňonovitém údolí, které je ojedinělým geomorfologickým útvarem se specifickou flórou a faunou. Je to poslední zbytek přirozené krajiny Východních Sudet s celou řadou zajímavých přírodních fenoménů.
Základem parku byly dvě státní přírodní rezervace rozkládající se na pravém břehu řeky - Valach (17 ha) a Kaluža (57 ha), v roce 1982 bylo pak celé lesnaté údolí vyhlášeno oblastí klidu 30 km2), v roce 1986 rozšířené o údolí Raduňky.
Ten, koho sem přiláká opravdu jen přírodní krása, kterou jako v chrámu chce obdivovat, může zahlédnout stádo muflonů nebo jelenů, divočáky, jezevce, kuny i lišky. Lesník z Doubrav tu v roce 1993 spatřil i vzácného mývalovce kuního a losa. Typický pro údolní nivu je mlok skvrnitý a ještěrka živorodá. K poměrně vzácným obyvatelům patří jezevec lesní.
Na katastru obce Svatoňovice se nachází významné zimoviště netopýrů Černý důl. Pravděpodobně migrující, zahnízdili se zde i čápi černí dokonce i krkavec. V řece Moravici je možno zahlédnout i raky.

UMÍSTĚNÍ


Typ záznamu: Fauna
AKTUALIZACE: uživatel č. 508 org. 56, 05.08.2003 v 10:25 hodin
Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®