HLAVNI STRANA PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHCESKY KALENDAR AKCI V REGIONU
Pátek 19.04.2024



















25 let chráněné krajinné oblasti Poodří II. část

Tabule, cedule, označníky...
Při procházkách či projížďkách Poodřím jste jistě narazili na různé informační tabule a cedulky, a tak nebude možná od věci, udělat přehled těch nejběžnějších s krátkým vysvětlením.

Chráněná krajinná oblast Poodří – tabule s velkým státním znakem bývá umístěna na vybraných, více frekventovaných místech při hranici CHKO.

Ptačí oblast Poodří – posunuli jsme se na evropskou úroveň, protože tato jednoduchá cedulka označuje jeden z typů chráněného území evropské soustavy Natura 2000. V Poodří je to jednoduché, neboť platí, že území CHKO se rovná Ptačí oblasti Poodří. Proto je tato cedulka na stejném označníku, jako tabule vymezující CHKO Poodří.

Chráněná krajinná oblast má rozlohu více než 80 km2, a tak byla uvnitř ní vyhlášena také menší, přírodně nejcennější území, která mají specifické ochranné podmínky.

Jaká to jsou?

Národní přírodní rezervace – tu máme v Poodří jen jednu (NPR Polanská niva), jde o přírodně vůbec nejhodnotnější území, což naznačuje slovo „národní“ (podobně existují v památkové péči národní kulturní památky). Je to jediný typ území, kde je přímo ze zákona o ochraně přírody a krajiny omezen pěší pohyb návštěvníků pouze na cesty vyznačené orgánem ochrany přírody. Označuje ji tabule s velkým státním znakem, cedulka s kategorié a názvem území a pruhové značení (viz dále).

Přírodní rezervace a přírodní památky – rozdíly mezi nimi nejsou podstatné, přírodní památky bývají častěji geologického nebo geomorfologického charakteru. V Poodří je jich celkem osm a jejich hranice poznáme podle cedule s malým státním znakem a cedulkou označující kategorii chráněného území. Tabule nalezneme především poblíž komunikací, hranice jsou však vyznačeny po celém obvodu území tzv. pruhovým značením. To bývá většinou na stromech – dva vodorovné červené pruhy. Jeden z pruhů však není po celém obvodu kmene, spodní je jen na polovině. Platí, že pokud vidíme dva pruhy, jsme mimo chráněné území a pokud jeden, jsme uvnitř.

Poslední, a svým způsobem specifické, jsou tabule, které označují jednotlivé památné stromy – většinou jde o věkovité dřeviny, které si už něco pamatují a podobně jako staří lidé si zaslouží úctu a ochranu.

Takové jsou tedy „zákonné označníky“, v Poodří ale potkáme mnoho různých informačních panelů, které seznamují pěší i cyklisty s přírodou i historickými objekty a událostmi. K těm s přírodní tématikou se vrátíme příště.

A na závěr důležitá poznámka – výše zmíněné zelené tabule se státním znakem nejsou zákazem vstupu, nejsou sdělením „zde je příroda a člověk v ní nemá co pohledávat“. Říkají něco jiného: „vstupujete do přírodně zvlášť cenného území, chovejte se proto citlivě a nepoškozujte ho“. Je asi zbytečné uvádět konkrétně, co je slovem nepoškozovat míněno – ti slušní vědí či vytuší… Byli bychom rádi, kdyby to byli všichni příchozí.

Agentura ochrany přírody a krajiny, regionální pracoviště Správa CHKO Poodří
Zveřejněno 15.02.2016 v 14:40 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®