HLAVNI STRANA PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHCESKY KALENDAR AKCI V REGIONU
Вторник 04.10.2022Historie obce Velké Hoštice [ История (архивный документ) ]

Historie obce Velké Hoštice
Historie obce Velké Hoštice
Na silnici Opava - Hlučín,mezi Kravařemi a Opavu leží Velké Hoštice.
První písemná zmínka o existenci obce pochází z roku 1228. Část vsi daroval olomoucký arcijáhen cisterciánskému klášteru na Velehradě. Ve 2. polovině 14. století se majiteli Velkých Hoštic stali páni z Kravař. Od roku 1583 vlastnili Velké Hoštice Macákové z Ottenborku, kteří patřili k evangelíkům. Za účast v protihabsburském odboji jim byl majetek skonfiskován.V roce 1639 byla požárem zničena polovina obce, včetně kostela a zámku.V roce 1742 připadly Velké Hoštice Prusku.

V roce 1754 se stal novým majitelem Ignác Dominik Chorinský z Ledské a nechal na místě shořelého staršího zámku vystavět nový, pozdně barokní zámek s bohatým rokokovým dekorem podle plánů ostravského stavitele Jakuba Panka. Ve 40. letech 19. století bylo přistavěno ještě příčné křídlo a terasa. V přízemí se dochovaly renesanční klenby a dnes zalíčené nástěnné malby F. A. Sebastiniho. Roku 1765 vyhořela téměř celá vesnice a panský dvůr i s oranžerií. Zámek zůstal naštěstí neporušen. V 19. století hrabě Chorinský přestavuje zámek do dnešní klasicistní podoby. V té době se zámek stal významným střediskem kulturního a společenského života . Konala se zde divadelní představení, hudební akademie a taneční reduty při nichž hrála zdejší zámecká kapela. Kapelu vedl skladatel Josef Puschman a častým hostem býval Karl Dittersdorf. Kolem zámku byl založen zámecký park. Posledními majiteli panství byli Sprincensteinové. V současné době sídlí na zámku Soukromé dívčí lyceum a v zadním traktu budovy se budují byty pro důchodce.

Farní kostel sv. Jana Křtitele byl vystavěn v barokním slohu ostravským stavitelem Janem Pánkem roku 1773 na místě původní kaple Jana Lohena z roku 1228. Kostel je bohatě vyzdoben freskami malíře Sebastiniho. Fresky byly ve II. světové válce poškozeny a znovu rekonstruovány Striczkem.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.hostice.cz

AKTUALIZACE: David Mužík (Infomorava.cz) org. 56, 24.03.2003 v 10:56 hodin
Copyright 1998-2022 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®