HLAVNI STRANA PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHCESKY KALENDAR AKCI V REGIONU
Pondělí 03.10.2022V Holešovicích se hrálo a zpívalo

Již XXIII.ročník Festivalu Setkání lidových muzik a druhé setkání dětských lidových muzik se uskutečnily v neděli 12.listopadu v KD Vltavská v pražských Holešovicích.
Hlavními pořadateli byl Folklorní soubor Kytice Praha a Folklorní sdružení ČR ve spolupráci s městskou částí Praha 7.
V rámci koncertu dětských lidových muzik vystoupily Cimbálová muzička ROSÉNKA z Prahy 6, Dětská lidová muzika NOTIČKY z Řevnic, Dětská lidová muzika z Chrástu, Lidová muzika Hájíček z Prahy 4, KOLÍČEK z Prahy 4, Dětská lidová muzika METELÁČEK z Plzně. Obsahem většiny melodií a písní byla příroda.
Po znělce pražského setkání lidových muzik před zahájili koncert předseda FoS ČR Zdeněk Pšenica a ředitel Festivalu Josef Harčarik. Přivítali řadu čestných hostů, mezi kterými byl i generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík, ředitel Dětské tiskové agentury Slávek Hrzal, zástupce kulturního výboru Senátu ČR, Ministerstva kultury ČR, Pražské folklorní unie a další.
Zasvěcenou průvodkyní obou setkání byla Šárka Skaláková, která ještě před vystoupením první muziky připomněla historii Setkání, jehož první ročník se konal již v roce 1981 v holešovické Domovině. U zrodu před 25 lety byly i lidové muziky souborů Kytice, J. Vycpálka, Gaudamus a Dolina. Vzhledem k povodni v Praze v roce 2002, která citelně postihla i Holešovice, se dva ročníky setkání nekonaly.
Jako první se představila valašská muzika KYČERA s pásmem věnovaném slezskému zbojníkovi Ondrášovi. Muzika zahrála a zazpívala melodie a písně věnované koňům a pastvinám. Cimbálová muzika ROSÉNKA zaujala nejvíce zbojnickými písněmi z Kopanic. Pravidelný účastník všech setkání, muzika vysokoškolského souboru GAUDEAMUS se představila pásmem nazvaným Sedláci a jiní šelmové. První část uzavřely slovenské písně a melodie v podání Cimbálové muziky Jiřího Janouška, kde vynikla houslovými sóly dcera primáše Markéta Janoušková.
Zajímavým překvapením bylo představení Hudecké muziky z Prahy 8. Malá česká muzika Jiřího Pospíšila si získala diváky pořadem Na koníčka já si vyskočím a Vycpálkovci Poctou J.J.. Ledecká dudácká muzika zpříjemnila večer písněmi z Chodska. Vyvrcholením tři a půl hodinového programu bylo vystoupení horňáckého primáše a zpěváka Martina Hrbáče, který s muzikou J.Janouška zazpíval i zahrál známé i méně známé sedlácké a další horňácké písně. Mužské kvarteto členů Slováckého krúžku v Praze písněmi z Kyjovska pozvalo všechny účinkující i diváky na oslavy 110.výročí Krúžku.
Již tradičně Setkání lidových muzik bylo zakončeno lidovou kasací zábavou.

Dušan Macháček

Fotografie z XXIII. a II. setkání lidových muzik 2006
Fotografie z XXIII. a II. setkání lidových muzik 2006
2006
2006
2006
2006
2006
2006
2006
2006
2006
2006
2006
2006

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 13.11.2006 v 23:12 hodin
Copyright 1998-2022 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®