HLAVNI STRANA PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHCESKY KALENDAR AKCI V REGIONU
Sobota 26.11.2022Do zámku se vrátila unikátní sbírka

Tisková zpráva


Dnes k ránu dorazilo do Kunína nákladní auto Muzea Novojičínska, které do zámku v Kuníně přepravilo rodiné sbírky posledních majitelů zdejšího zámku rytířů Bauerů z rakouského Salcburku. Více než 500 kusů různých předmětů představuje významné obohacení interiérů zámku. Mezi předměty se nachází sbírky porcelánu, skla, nábytku, koberců, rodiných fotografií, písemností, ale také obrazů nebo miniatur. Významná část sbírek pochází z pozůstalosti posledního majitele zámku JUDr. Victora rytíře Bauera (1876-1939) a jeho příbuzných.

Victor Bauer byl neobyčejně zajímavou a výzamnou osobností na Moravě. Hovořil všemi světovými jazyky, rád cestoval, byl znamenitým jezdcem na koni, jž v roce 1910 si pořídil pilotní průkaz na řízení letadla. Byl úspěšným průmyslníkem, průkopníkem obchodu s Japonskem, které si zamiloval, byl portrétován slavnými malíři Egonem Schielem, Oskarem Kokoschkou, pracoval pro něj věhlasný architekt Adolf Loos. Zaobíral se myšlenkami sjednocené Evropy, založil politologický ústav ve Vídni, na toto téma také piblikoval a přednášel.

Mezi osobními předměty najdeme například předměty, dovezené z Japonska a Číny, trofeje z jezdeckých závodů, mezi písemnosti podrobné inventáře zámku v Kuníně a hlavního sídla v Brně, které umožňují dohledání dalších roztroušených sbírek. Lahůdkou pro badatele bezpochyby bude korespondence Victota Bauera se slavným architektem Adolfem Loosem. Zajímavou vzpomínku na majitele zámku představuje sedátko, které si Victor Bauer přivezl z korunovace anglického krále, na kterou byl pozván. Ozdobou zámku bude bronzová busta Victora Bauera od mnichovského sochaře Georgiiho.

Uměleckým předmětem, který se vrátil na zámek do Kunína je také obraz loutnistky z poloviny 17. století od neznámého holandského malíře, který představuje jeden z nejcennějších obrazů zámecké galerie. Obraz pochází ze slavné hohenemské galerie, která se dostala na zámek po smrti hraběnky Marie Walburgy, která po matce byla poslední členkou slavného rakouského rodu Hohenemsů. Obraz před válkou zdobil salon vídeňskéhé bytu rytířů Bauerů.

Unikátní sbírka rodinných předmětů byla pro zámek v Kuníně bezplatně zapůjčena panem Dr. Ronaldem Riedlem ze Salcburku, který je vnukem Dr. Victora Bauera. Část sbírek (nábytek, koberce, textilie) budou zámku darovány, část sbírek bude zapůjčena a postupně odprodána případně věnována.
DALŠÍ INFORMACE: Zámek Kunín

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 02.09.2007 v 13:13 hodin
Copyright 1998-2022 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®